Výpravy do ptačího světa

První z cyklu přednášek chystaných Kubou Hlavatým na konci léta a počátkem podzimu 2019.


Víte o tom…

…že na Marjánce u řeky Sázavy můžete spatřit ledňáčka?

…že na Sázavě u jezu žije pták, který se ponoří pod vodu, chodí po dně řeky, obrací kameny a hledá si potravu?

…jaký je rozdíl mezi vlaštovkou a jiřičkou?

…proč je letos pták roku hrdlička divoká?

Tak tohle všechno a ještě spoustu dalších moc zajímavých informací z ptačí říše jsem se dozvěděla na přednášce pana Antonína Gibiše. Ta se konala v pátek 23. srpna 2019 v infocentru na náměstí ve Stříbrné Skalici. Pan Gibiš je birdwatcher, ornitolog nebo chcete-li také ptáčkař, člověk, který s nadšením ptáky pozoruje, fotografuje, studuje a kroužkuje, zachraňuje a také o nich krásně povídá.

ČSO

Česká společnost ornitologická v lednu letošního roku vyhlásila první ročník celoplošného sčítání ptáků na krmítkách. My jsme se s manželem zúčastnili, protože se nám tento projekt zdál zajímavý a užitečný, a protože také rádi pozorujeme ptáčky na naší zahradě. Nejčastějším návštěvníkem na krmítkách je sýkora koňadra. Ostatně na výsledky sčítání se můžete podívat na  krmitka.birdlife.cz/vysledky.

Zaujala mně informace, že nemá význam umístit na svou zahradu více než jednu ptačí budku. Kdyby jich tam bylo více, všechny ptačí rodiny by se neuživily. Řeknete si, obyčejná ptačí budka. Ptačí budka je však jedna z jednoduchých možnost, jak ptákům pomáhat. Ne všichni ptáci si umí vydlabat dutinu ve stromě, a tak jsou odkázáni na to, co v přírodě najdou – vyhnilé stromy a opuštěné dutiny, a ty z naší přírody valem mizí. Budka je dobrou náhradou, ale je potřeba vědět něco o tom, kam jí umístit, jak jí udržovat, z čeho vyrobit.

Pan Gibiš není jen ornitologický nadšenec. Zajímá se také o vojenskou historii. A tady se nabízí jeho další velmi zajímavé povídání o ztroskotání vojenského letounu MIG 19 v roce 1961 v Kostelních Střimelicích.

A tak příště přijďte i vy.

Krásný konec léta všem přeje Irena Smolíková.

PS: ten pták, co chodí po dně řeky Sázavy, se jmenuje Skorec vodní (Cinclus cinclus)

autor textu i fotografií: Irena Smolíková

Lajkujte, sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *