Diskuze o budoucnosti veřejného prostoru na Stříbrnoskalicku

V průběhu uplynulého víkendu jsme měli možnost se vyjádřit k tomu, co nám v našich obcích chybí nebo naopak přebývá, zkrátka co tu nevyhovuje. Ve všech zdejších obcích totiž proběhla zajímavá a prospěšná akce.

Návštěva všech obcí Stříbrnoskalicka

V Hradci, Hradových i Kostelních Střimelicích i ve Stříbrné Skalici jsme měli možnost hovořit s mladými architekty, kteří si přišli vyslechnout názory nás, místních občanů na život v obcích.

V pátek 12.7. v podvečer měli jako první možnost  se vyjádřit u místního obchůdku obyvatelé Hradce, v sobotu 13.7. bylo dopoledne věnováno občanům Kostelních a odpoledne pak Hradových Střimelic. Celá akce vyvrcholila společným nedělním setkáním občanů všech obcí ve skalické radnici, kde měl každý možnost přednést mladým architektům své připomínky, názory, náměty či nápady na zlepšení veřejných prostranství v obcích. Na setkání byl přítomen pan starosta obce i někteří zastupitelé.

Návrhy architektů

Skupina architektů nejprve shrnula nejdůležitější poznatky z víkendových rozhovorů s občany doslova všech věkových kategorií od náctiletých a maminek s malými batolaty až po důchodce. Dozvěděli jsme se o tom, jaká hřiště tu chybí školním dětem, co by se dalo zlepšit na hřištích pro ty nejmenší, ale i o tom, jak by se dalo zkvalitnit třeba čekání na autobus v lepších zastávkách nebo jak zvýšit bezpečnost žáků v nejbližším okolí místní základní školy. Jak by mělo fungovat  skalické náměstí, nebo návsi v ostatních obcích či ostatní veřejná prostranství.

Závěrečná diskuze

Po skončení společné části, kdy nechyběly ani zajímavé návrhy architektů na řešení některých problémů, následovala diskuse, kdy měl opět každý přítomný občan možnost přednést své podněty, postřehy nebo náměty. Diskuse se aktivně zúčastnilo asi dvacet občanů, což vzhledem k počtu obyvatel zdejších obcí není  velké číslo. Důvodem mohl být prázdninový termín, kdy velký počet rodin je na dovolených. Na těch, kteří sem přišli a diskutovali, byl vidět zájem o obec, v níž žijí a chuť tu něco změnit k lepšímu. A to je pro zdejší malebný kousek světa dobré znamení. 

Za uspořádání podnětné diskuse patří velký dík všem zúčastněným architektům, kteří trpělivě a pozorně naslouchali názorům občanů, zejména Martině Urbanové

Výstupy z proběhlé debaty poslouží jako podněty pro tvorbu nového územního plánu.

Martina Studzinská


zdroj fotografií: https://www.facebook.com/vizeproskalicko/

Lajkujte, sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *